پیکنومتر گازی

Gas Pycnometer

بسیاری از علوم و صنایع نیازمند اندازه‌گیری حجم واقعی جامدات با شکل هندسی نامعین و نیز پودرهای جامد می‌باشند. از جمله آن‌ها می‌توان به صنایع فولاد، سرامیک، معدن، سیمان، خاک، مهندسی مواد، داروسازی و کاتالیست اشاره نمود.
با استفاده از تکنولوژی پیکنومتر گازی حجم واقعی و نیز چگالی پودرها با استفاده از یک گاز خالص بی‌اثر مانند هلیوم و یا نیتروژن اندازه‌گیری می‌شود. دستگاه پیکنومتر گازی در ایران برای اولین بار توسط شرکت امید پترو انرژی خاوران ارائه شده‌است.

دستگاه پیکنومتر گازی با استفاده از یک گاز خالص بی‌اثر (هلیوم یا نیتروژن) و با بکارگیری روابط گاز ایده‌آل می‌تواند دانسیته پودر و سایر مواد جامد با شکل هندسی نامنظم را با دقت مطلوبی اندازه‌گیری نماید. این دستگاه در بسیاری از صنایع و علوم از جمله فولاد، کاتالیست، مواد نانو، سیمان، گرانول، خاک، مواد پلیمری، متالورژی، داروسازی، کشاورزی و … کاربرد فراوان دارد. در مقایسه با روش‌های سنتی اندازه گیری چگالی روش پیکنومتر گازی دارای مزایای زیر می‌باشد:

– قابلیت کاربرد برای انواع پودرها با جنس‌ها و سایزهای مختلف
– سرعت آنالیز
– دقت اندازه‌گیری
– قابلیت تکرار نتایج اندازه‌گیری
– عدم واکنش گاز با ماده‌ی تشکیل دهنده ذرات پودر
– حجم کم دستگاه
– قابلیت اتوماتیک بودن اندازه‌گیری و انجام تست
– قابلیت انجام تست با انواع مختلف گازهای خنثی

لازم به ذکر می‌باشد که دستگاه پیکنومتر گازی برای اولین بار در ایران توسط شرکت امید پترو انرژی خاوران براساس استانداردهای  ASTM D6226 و ISO 12154، ساخته شده و در سال 1397 موفق به کسب مجوز دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گردیده است. این دستگاه در تیپ‌های مختلف طراحی شده که از نظر عملکرد و دقت،  بنا بر سفارش مشتری قابل ارائه می باشد.

تیپ نام تجاری نحوه کنترل دقت (گرم بر سی‌سی) نمایشگر آنالیز داده ها اتصال به کامپیوتر و چاپگر کنترل دما
تیپ 1 GasPyc Ge-1801 دستی ±0.05 × نرم افزار × ×
تیپ 2 GasPyc Ge-1802 دستی ±0.02 × نرم افزار × ×
تیپ 3 GasPyc Ge-1803 اتوماتیک ±0.02 PLC بنا بر سفارش ×
تیپ 4 GasPyc Ge-1804 اتوماتیک ±0.02 PLC بنا بر سفارش

تاییده عملکرد ها

Menu